1. خانه
  2. مقالات
  3. ممنوعیت های بعد از اسلیو معده

ممنوعیت های بعد از اسلیو معده

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
ممنوعیت های اسلیو معده- دکتر میر حسینی
Rate this post

مقدمه

ممنوعیت های بعد از اسلیو معده، برای همه بیماران وجود دارد که باید رعایت شوند تا بهبودی سریع‌تر اتفاق بیفتد. از جمله این ممنوعیت‌ها می‌توان به خوردن غذاهای چرب و سنگین، نوشیدنی‌های گازدار، استفاده از قرص‌های ضد التهاب و آسپرین، برخی از مواد غذایی شامل آلکل و قهوه، نشستن برای مدت طولانی و پیاده روی طولانی اشاره کرد. این ممنوعیت‌ها برای کمک به بهبودی بیمار بوده و در صورت رعایت نشدن می‌تواند به تأخیر در بهبودی و در بعضی موارد تشدید علایم منجر شود. بنابراین، بیمار باید تمامی ممنوعیت‌ها را با دقت رعایت کند تا بهبودی سریع‌تری را تجربه کند.

مادر سایت فیت طب دکتر محسن میر حسینی سعی داریم که به بررسی این عوارض پرداخته و شما را از آن آگاه سازیم، پس لطفا تا انتها مقاله مارا همراهی کنید.

عمل اسلیو معده چیست؟

عمل اسلیو معده یا Sleeve Gastrectomy یکی از روش‌های جراحی برای کاهش وزن است. در این عمل، بخشی از معده که حجم آن بیش از حد زیاد شده است، با استفاده از دستگاهی به نام “استپلر” برش داده می‌شود و معده به شکل یک لوله باریک تبدیل می‌شود.

این باعث می‌شود که حجم معده کاهش یابد و بیمار بعد از خوردن غذا، سریعتر احساس سیری می‌کند. همچنین، در این روش بخشی از معده که هورمون گرلین (هورمونی که احساس گرسنگی را به مغز ارسال می‌کند) ترشح می‌کند، بریده می‌شود، که باعث کاهش احساس گرسنگی و اشتها می‌شود.

این روش در بیمارانی که دچار چاقی شدید هستند و روش‌های دیگر کاهش وزن، برای آن‌ها موثر نبوده‌اند، استفاده می‌شود. پس از این عمل، برخی محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی برای بیمار وجود دارد که باید به آن‌ها پایبند باشد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

ممنوعیت های پس از اسلیو معده1
ممنوعیت های پس از اسلیو معده1

ممنوعیت های بعد از اسلیو معده

ممنوعیت های غذایی

1- مصرف غذاهای چرب، پرچرب و سنگین: از ممنوعیت های بعد از اسلیو معده، عدم مصرف غذاهای پرچرب، چرب و سنگین می باشد، زیرا این غذاها می توانند دستگاه گوارش شما را تحریک کنند و باعث عوارض ناخوشایندی شوند.

2- مصرف نوشابه و الکل: در دوران بعد از عمل اسلیو معده، باید از مصرف نوشابه و الکل خودداری کنید، زیرا این مواد می توانند باعث تحریک دستگاه گوارش شما شوند و باعث عوارض بدی برای شما شوند.

3- مصرف قهوه و چای سیاه: در دوران بعد از اسلیو معده، باید از مصرف قهوه و چای سیاه خودداری کنید، زیرا این مواد می توانند باعث تحریک دستگاه گوارش شما شوند و باعث ایجاد عارضه شوند.

4- مصرف غذاهای آماده و فست فود: در دوران بعد از اسلیو معده، باید از مصرف غذاهای آماده و فست فود خودداری کنید، زیرا این غذاها معمولاً حاوی چربی و شکر زیادی هستند و باعث مشکلات گوارشی می شوند.

5- خوردن غذاها به صورت سریع: یکی دیگر از ممنوعیت های بعد از اسلیو معده خودداری از خوردن غذاها به صورت سریع است، زیرا این عمل باعث مشکلات گوارشی می شود و باعث عوارض ناخوشایندی خواهد شد.

در ادامه به برخی از ممنوعیت های بعد از اسلیو معده در زمینه مواد غذایی مصرفی می پردازیم:
• مصرف غذاهای سنگین و سخت مانند گوشت قرمز، نان تازه، سبزیجات خام و میوه های ترش و تند
• سیگار کشیدن و مصرف الکل
• نوشیدن مایعات داغ و دم کرده مانند چای و قهوه
• خوردن غذاهای چرب و سرخ شده
• نوشیدن مایعات اسیدی مانند نوشابه و آبلیمو
• خوردن غذاهای شیرین و شکلات
• استفاده از ادویه های فراوان

ممنوعیت های داروئی پس از اسلیو معده
ممنوعیت های داروئی پس از اسلیو معده

ممنوعیت های دارویی بعد از عمل اسلیو معده

بعد از عمل، باید به ممنوعیت های بعد از اسلیو معده در مصرف داروها توجه کرده و دستورالعمل های پزشک مربوطه در این زمینه را رعایت کرد که مادر ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:

در ادامه به برخی از ممنوعیت های دارویی بعد از عمل اسلیو معده پرداخته می‌شود:

1- داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs): این داروها می‌توانند تحریک معده را افزایش دهند و باعث خونریزی معده شوند. بنابراین، پزشک باید در صورت لزوم برای درمان بیماری‌های التهابی، داروهای دیگر را تجویز کند.

2- آسپرین: آسپرین نیز مانند داروهای NSAIDs، می‌تواند خونریزی معده را افزایش دهد. بنابراین، در صورت لزوم ، داروی جایگزین باید توسط پزشک تجویز شود.

3- کورتیکواستروئیدها: این داروها می‌توانند باعث تحریک معده شوند و خونریزی معده را افزایش دهند. بنابراین، در صورت لزوم، داروهای جایگزین باید توسط پزشک تجویز شوند.

4- آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی: بعد از عمل اسلیو معده، ممکن است ظرفیت جذب داروها توسط معده کاهش یابد. بنابراین، مصرف آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی در برخی موارد ممنوع است و باید به دوزهای کمتر و برای مدت زمان کوتاه‌تری تجویز شوند.

5- داروهای ضد افسردگی: بعضی از داروهای ضد افسردگی می‌توانند باعث تحریک معده شوند و عوارض ناخوشایندی از جمله درد شکمی و دل‌پیچه ایجاد کنند. بنابراین، پزشک باید در صورت لزوم، داروهای جایگزین را تجویز کند.

در نهایت، باید توجه داشت که با توجه به ممنوعیت های بعد از اسلیو معده، مصرف هر دارویی، باید توسط پزشک مورد تایید قرار گیرد. همچنین، باید به محدودیت‌های خاص در مصرف داروها پس از عمل اسلیو معده توجه کرد تا از عوارض ناخوشایند جلوگیری شود.

ممنوعیت های ورزش پس از اسلیو
ممنوعیت های ورزش پس از اسلیو

ممنوعیت های ورزشی بعد از عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده یکی از روش هایی است که برای کاهش وزن و درمان چاقی استفاده می شود ولی این روش باید درکنار ورزش و تغذیه مناسب صورت گیرد که نتایج درخشان را به همراه داشته باشد.

ولیکن هر نوع ورزش با هر شدتی مناسب این دوران نیست،و ممنوعیت های بعد از اسلیو معده درزمینه فعالیت های ورزشی وجود دارد که باید رعایت شود.

یکی از مهمترین ممنوعیت های بعد از عمل اسلیو معده، انجام فعالیت هایی است که باعث افزایش فشار داخل شکمی می شود. به عنوان مثال، انجام ورزش هایی مانند وزنه برداری، شنا، بوکس، فوتبال و بسکتبال برای فردی که اخیرا عمل اسلیو معده کرده است، ممنوع می باشد. درواقع، این نوع فعالیت ها می تواند باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی مانند خونریزی داخلی، دفع خون از دهان، احساس درد شدید و تهوع شود.

بعلاوه، ورزش هایی که باعث افزایش ضربان قلب می شوند، مانند دویدن، شنا، تنیس، بدنسازی و ورزش های استقامتی، نیز برای افرادی که اخیرا عمل اسلیو معده کرده اند، ممنوع هستند. چرا که این نوع فعالیت ها می توانند باعث افزایش فشار خون در دستگاه گوارشی شده و باعث ایجاد مشکلاتی مانند احساس تهوع، اسهال و استفراغ شوند.

به همین دلیل، افرادی که اخیرا عمل اسلیو معده کرده اند، باید از فعالیت هایی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا و یوگا استفاده کنند. این نوع فعالیت ها باعث افزایش فشار درون شکم نمی شوند و بدین ترتیب، احتمال بروز مشکلات و عوارض ناشی از عمل اسلیو معده کمتر می شود.

همچنین، برای افرادی که اخیرا عمل اسلیو معده کرده اند، مشاوره با پزشک و یا متخصص تغذیه برای تنظیم برنامه ورزشی و تغذیه بسیار مهم بوده و ممنوعیت های بعد از اسلیو معده می بایست رعایت شود. این افراد باید در کنار ورزش، تغذیه سالم و مناسبی را نیز رعایت کنند تا بدنشان به درستی از این عمل جراحی بهبود پیدا کند.

در نتیجه، عمل اسلیو معده می تواند به عنوان یک راهکار موثر برای کاهش وزن و درمان چاقی مورد استفاده قرار گیرد، اما برای جلوگیری از بروز مشکلات پس از عمل، باید ممنوعیت های ورزشی بعد از عمل اسلیو معده را رعایت کرد و با پزشک و متخصص تغذیه همکاری کرد.

در ادامه به برخی از ممنوعیت های ورزشی بعد از عمل اسلیو معده اشاره می کنیم:
– تمرینات شدید و سنگینی که فشار زیادی بر شکم و دیگر قسمت های بدن می‌گذارد، مانند شنا و بسکتبال
– ورزش‌هایی که نیاز به حرکات انعطاف‌پذیری دارند، مانند ژیمناستیک و یوگا
– ورزش‌هایی که فشار بر ستون فقرات اعمال می‌کنند، مانند دویدن و پرش
– انجام برخی ورزش‌ها که باعث افزایش بیش از حد فشار خون و ضربان قلب می شوند مانند بوکس و ورزش‌های تناسب اندام
– تمریناتی که در زمینه تقویت عضلات شکم و پشت، استفاده از وسایل و تجهیزاتی مانند دمبل، کتل بل و دستگاههای بدنسازی را شامل می‌شود.

سوالات متداول

1- آیا پس از عمل اسلیو معده می‌توان غذاهای چرب و سنگین مصرف کرد؟
خیر، پس از عمل اسلیو معده، بیماران باید از مصرف غذاهای چرب، سنگین و پرکالری خودداری کنند. این نوع غذاها باعث ایجاد مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ، نفخ و درد شکمی می‌شوند. بنابراین، توصیه می‌شود که بعد از عمل اسلیو معده، بیماران به دنبال مصرف غذاهای سبک، کم کالری و با ارزش غذایی بالا باشند.

2- آیا بعد از عمل اسلیو معده می‌توان آب و مایعات را به دلخواه مصرف کرد؟
خیر، پس از عمل اسلیو معده، باید از مصرف آب و مایعات به دلخواه خودداری کرد. به خصوص پس از وعده غذایی، مصرف مایعات باید به حداقل ممکن محدود شود. مصرف زیاد مایعات می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ، نفخ و درد شکمی شود. بهتر است بیماران بعد از وعده غذایی، به مدت 30 تا 60 دقیقه منتظر بمانند و سپس مایعات را مصرف کنند.

3- آیا بعد از عمل اسلیو معده می‌توان ورزش کرد؟
بله،بعد از عمل اسلیو معده، ورزش و فعالیت‌های بدنی با شدت معین توصیه می‌شود. این امر بهبود فرآیند لاغری و کاهش وزن بدن را تسریع می‌کند. برای بیمارانی که به تازگی عمل اسلیو معده کرده‌اند، توصیه می‌شود که با ورزش‌های سبک شروع کنند و به تدریج به فعالیت‌های سنگین‌تر پرداخته شود.

4- آیا بعد از عمل اسلیو معده می‌توان الکل مصرف کرد؟
خیر، بعد از عمل اسلیو معده، باید از مصرف الکل خودداری کرد. الکل باعث ایجاد مشکلاتی مانند تهوع، استفراغ، نفخ و درد شکمی می‌شود. بنابراین، توصیه می‌شود که بعد از عمل اسلیو معده، بیماران به دنبال مصرف نوشیدنی‌های غیرالکلی باشند.

5- آیا بعد از عمل اسلیو معده می‌توان داروهای چاقی مصرف کرد؟
بله در صورت تجویز توسط پزشک، توصیه می‌شود که پیش از مصرف هرگونه دارو، با پزشک معالج در ارتباط باشید و به توصیه‌های او عمل کنید. بنابراین، بیماران باید از خودداری از مصرف هرگونه داروی چاقی بدون مشاوره پزشکی خودداری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید