سرآغاز

عمل بالون گذاری معده یک روش درمانی غیر جراحی برای کاهش وزن است که با استفاده از بالونی که در داخل معده قرار می‌گیرد، حجم معده را کاهش داده و احساس سیری زودرس را به بیمار ایجاد می‌کند. این روش برای افرادی که نمی‌توانند با روش‌های سنتی و کاهش وزن غیر جراحی ای موفقیت‌آمیزی داشته باشند مفید است.
این روش برای افرادی که بدون جراحی و تغییراتی در روش زندگی خود، نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند، موثر است. همچنین، این روش برای افرادی که برای عمل جراحی لاغری مناسب نیستند، مناسب است. برای افرادی که بالون گذاری معده را انتخاب می‌کنند، باید بدانند که بالون تنها راهکاری موقتی برای کاهش وزن است و بعد از چند ماه باید بالون خارج شود.

کلینیک فیت طب دکتر محسن میرحسینی در این مقاله قصد دارد که به یکی از روشهای لاغری غیر تهاجمی و بدون جراحی یعنی عمل بالون گذاری معده را  بصورت کلی از صفر تا صد به شما ارائه کند ،پس لطفا تا انتهای مقاله مارا همراهی کنید.

بالون معده
بالون معده

عمل بالون گزاری معده چیست؟

عمل بالون گذاری معده یک روش درمانی است که با استفاده از یک بالون کوچک و قابل تحمل، حجم معده را افزایش می دهد. این روش به عنوان یک روش غیر جراحی برای کاهش وزن استفاده می شود و به عنوان یک روش مؤثر در کنترل بیماری های مرتبط با چاقی شناخته شده است.

عمل بالون گزاری  به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود: بالون گزاری معده تک مرحله ای و بالون گزاری معده دو مرحله ای. در بالون گزاری معده تک مرحله ای، بالون به صورت یک عمل جراحی وارد معده می شود و پس از پر شدن با مایع، حجم معده را افزایش می دهد. در بالون گزاری معده دو مرحله ای، در ابتدا یک بالون کوچک به صورت غیر جراحی وارد معده می شود و پس از پر شدن با مایع، به یک بالون بزرگ تبدیل می شود که به صورت یک عمل جراحی وارد معده می شود.

بالون گزاری معده به عنوان یک روش کاهش وزن به دلیل اینکه از طریق ایجاد حجم در معده انجام می شود، بدون نیاز به عمل جراحی چربی و جراحی های دیگر مؤثر است. همچنین، با افزایش حجم معده، مصرف غذا کاهش می یابد و احتمال کاهش وزن نیز افزایش می یابد.

مزایا و معایب عمل بالون گزاری معده

مزایا عمل بالون گذاری

بالون گذاری معده یکی از روش‌هایی است که برای کاهش وزن استفاده می‌شود. بالون گذاری معده باعث کاهش فضای معده می‌شود و در نتیجه، فرد کمتر غذا می‌خورد و در نتیجه وزن خود را کاهش می‌دهد. در ادامه به بررسی مزایای عمل بالون گزاری معده می‌پردازیم.

1. کاهش وزن: یکی از مزایای اصلی عمل بالون گذاری معده، کاهش وزن است. با کاهش فضای معده، فرد کمتر غذا می‌خورد و در نتیجه وزن خود را کاهش می‌دهد. این روش یک راه ساده و غیرجراحی برای کاهش وزن است و در مقایسه با روش‌های جراحی کاهش وزن، مزایای بسیاری دارد.

2. بدون ایجاد آسیب: عمل بالون گذاری معده یک روش غیرجراحی است که بدون ایجاد آسیب در بدن انجام می‌شود. این روش به صورت موقت است و در صورتی که فرد نتواند وزن خود را کاهش دهد، بالون از داخل معده خارج می‌شود.

3. سرعت عمل: یکی از مزایای بالون گذاری معده، سرعت عمل آن است. این روش در مقابل روش‌های جراحی کاهش وزن، که نیاز به چندین جراحی دارند، بسیار سریع و ساده است.

4. نتایج تحقیقات: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که بالون گذاری معده در کاهش وزن مؤثر است و ممکن است بهبودی در برخی بیماری‌های مرتبط با چاقی، مانند دیابت نوع دو، همراه باشد.

5. برگشت‌ناپذیری: بالون گذاری معده برگشت‌ناپذیر نیست و در صورتی که فرد نتواند وزن خود را کاهش دهد، بالون از داخل معده خارج می‌شود.

درد معده- عوارض بالون معده
درد معده- عوارض بالون معده

معایب بالون گزاری معده

بالون گذاری معده به عنوان یکی از روش‌های کاهش وزن، به تعداد زیادی از افراد کمک کرده است. با این حال، همانطور که در هر روش درمانی دیگری، بالون گزاری معده هم با معایب خود همراه است. در ادامه به بررسی معایب بالون گزاری معده می‌پردازیم.

1. عوارض جانبی

یکی از معایب عمل بالون گذاری معده عوارض جانبی آن است. بعضی از عوارض شایع این روش عبارتند از: افزایش ترشح اسید معده، سردرد، تهوع، استفراغ و درد شدید شکمی.

2. عدم موفقیت در کنترل وزن

عدم موفقیت در کنترل وزن یکی از معایب بالون گزاری معده است. بعضی از بیماران، با اینکه بالون گزاری معده را انجام داده‌اند، نتوانسته‌اند وزن خود را به میزان قابل قبولی کاهش دهند. در برخی موارد، افزایش وزن نیز ممکن است پس از از بالون گزاری معده رخ دهد.

3. ریسک عفونت

ریسک عفونت نیز یکی دیگر از معایب بالون گزاری معده است. در این روش، یک بالون پر شده با مایع در داخل معده برای کاهش فضای خالی در معده قرار می‌گیرد. در برخی موارد، این بالون ممکن است باعث عفونت در معده شود.

4. نیاز به عمل جراحی

عمل بالون گذاری معده یک روش جراحی است و نیاز به عمل جراحی دارد. این به معنی این است که بیمار باید به یک مرکز درمانی مراجعه کند و عمل جراحی را انجام دهد. علاوه بر این، بیمار باید برای مراقبت پس از عمل جراحی نیز به مرکز درمانی مراجعه کند.

5. تاثیرات نامطلوب بر سلامت جسمانی

بالون گزاری معده می‌تواند تاثیرات نامطلوبی بر سلامت جسمانی بیمار داشته باشد. بعضی از مشکلات شایع شامل خستگی، گیجی و افتادگی حالت عمومی است.

عمل بالون معده مناسب چه افرادی است؟

اگر شما دچار چاقی مفرط هستید و بیش از ۱۰۰ کیلوگرم وزن دارید، عمل بالون معده یک راه کار مناسب برای شماست. همچنین، اگر دارای بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی هستید، این عمل می‌تواند به شما کمک کند تا وزنتان را به‌طور موثری کاهش دهید و از این طریق بهبود شرایط پزشکی خود را تجربه کنید.

اگر به دنبال راه حلی برای کاهش وزن هستید، اما نمی‌خواهید به یک عمل جراحی بروید، ممکن است عمل بالون معده گزینه‌ای برای شما باشد. در مقایسه با دیگر روش‌های جراحی، عمل بالون معده روشی غیرتهاجمی است و به صورت نیمه‌پایدار اثر می‌گذارد. بدون اینکه نیاز به برش‌های جراحی و بستری شدن در بیمارستان داشته باشید، می‌توانید با این روش وزن خود را کاهش دهید.

عمل بالون گذاری معده به‌خوبی برای کاهش وزن در افرادی که به لحاظ جسمی سالم هستند، عمل می‌کند. اما اگر دارای بیماری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی یا اختلالات خوردن هستید، این عمل ممکن است به شما کمک نکند و حتی برایتان مضر باشد. در هر صورت، با مشورت با پزشک خود و ارزیابی دقیق وضعیت پزشکی خود، می‌توانید تصمیم به این عمل بگیرید.

در نهایت، هنگامی که تصمیم به انجام عمل بالون معده گرفتید، باید به یاد داشته باشید که این روش تنها یک راه حل موقت برای کاهش وزن است. برای حفظ وزن به‌دست آمده پس از عمل، شما باید به نظام غذایی سالمی پایبند باشید و ورزش را به‌عنوان یک بخش از روزمره خود قرار دهید.

میزان کاهش وزن با بالون معده

برای نصب بالون معده، یک پزشک باید یک نوار را از طریق دهان شما به داخل معده شما برده و سپس بالون را با هوا یا محلول فراوان پر کند. این فرآیند به طور کلی تا 30 دقیقه طول می‌کشد. پس از نصب بالون، شما می‌توانید با آن زندگی کنید و به طور عادی غذا بخورید.

بالون معده می‌تواند به شما کمک کند تا وزن خود را به طور قابل توجهی کاهش دهید. مطالعات نشان داده‌اند که بعد از نصب بالون معده، شما می‌توانید به طور متوسط 15 تا 20 درصد از وزن خود را در 6 ماه اول کاهش دهید. همچنین، بعد از 12 ماه، می‌توانید به طور متوسط 30 تا 40 درصد از وزن خود را کاهش دهید.

اگرچه عمل بالون گذاری معده می‌تواند به شما کمک کند تا وزن خود را کاهش دهید، اما شما باید به دقت به رژیم غذایی خود توجه کنید و ورزش کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. همچنین، شما باید به دقت به دستورالعمل‌های پزشکی خود عمل کنید و در صورت بروز علائم ناراحتی، به پزشک خود مراجعه کنید.

رژیم غذایی پس از بالون گزاری
رژیم غذایی پس از بالون گزاری

رژیم غذایی پس از  بالون گذاری

۱- تغذیه سالم:
تغذیه سالم و متعادل حتی برای افرادی که بالون گذاشته‌اند هم بسیار مهم است. برای کاهش وزن باید از خوردن غذاهایی با پروتئین بالا، مثل گوشت سفید، ماهی و تخم مرغ استفاده کرد. همچنین مصرف سبزیجات و میوه‌ها نیز برای حفظ سلامت افرادی که بالون گذاشته‌اند بسیار حائز اهمیت است.

۲- مصرف مواد غذایی پرکالری:
مصرف مواد غذایی پرکالری برای افرادی که بالون گذاشته‌اند ممنوع است. افرادی که بالون گذاشته‌اند باید از مواد غذایی پرکالری، چون شکلات، کیک و بیسکوییت، کمتر استفاده کنند.

۳- مصرف آب:
مصرف بیشتر آب برای افرادی که بالون گذاشته‌اند بسیار مفید است. مصرف آب به مقدار کافی به افراد کمک می‌کند تا احساس سیری کنند و از خوردن بیشتر جلوگیری کنند.

۴- مصرف غذای خوب قبل از خواب:
مصرف غذای مناسب قبل از خواب برای افرادی که عمل بالون گذاری معده انجام داده اند بسیار مفید است. مصرف غذای خوب قبل از خواب به افراد کمک می‌کند تا خوب بخوابند و در نتیجه کمتر احساس گرسنگی کنند.

۵- مصرف غذا همراه با تمرینات ورزشی:
مصرف غذا همراه با تمرینات ورزشی برای افرادی که بالون گذاشته‌اند بسیار مفید است. تمرینات ورزشی افراد را در کاهش وزن کمک می‌کند و همچنین سلامتی آن‌ها را حفظ می‌کند.

درد شدید معده
درد شدید معده

علائم عوارض بالون گذاری معده

در ادامه به بررسی علائم عوارض  عمل بالون گذاری معده پرداخته خواهد شد:

۱. درد شدید معده:
ممکن است بیماران پس از بالون گذاری معده درد شدید معده را تجربه کنند. این درد ممکن است به شکل دائمی یا غیر دائمی باشد و در بعضی موارد ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

۲. تهوع و استفراغ:
یکی از عوارض بالون گزاری تهوع و استفراغ است. بیماران ممکن است پس از بالون گذاری معده تهوع و استفراغ داشته باشند که ممکن است باعث از دست دادن وزن شده باشد.

۳. اختلالات گوارشی:
بعضی بیماران ممکن است بعد ازعمل بالون گذاری معده اختلالاتی مانند اسهال، یبوست و یا دیسفاژی را تجربه کنند.

۴. التهاب معده:
بعضی بیماران ممکن است پس از بالون گذاری معده التهاب معده را تجربه کنند که ممکن است باعث درد شکم و اختلالات گوارشی شود.

۵. افزایش فشار خون:
در بعضی موارد، بالون گذاری معده ممکن است به افزایش فشار خون منجر شود که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

۶. عفونت:
بعضی بیماران ممکن است پس از بالون گذاری معده عفونت را تجربه کنند که ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

سوالات متداول

۱. آیا عمل بالون گزاری دردناک است؟
عمل بالون گذاری معده یک روش غیرجراحی است که برای کاهش وزن استفاده می شود و به طور کلی، بیشتر بیماران از آن رضایت دارند. با این حال، همانند هر عمل دیگری، ممکن است بعضی از بیماران، به خصوص در روزهای اولیه پس از عمل، به درد یا ناراحتی دچار شوند. در این موارد، پزشکان معمولاً یک دوره زمانی برای تسکین درد و دیگر علائم تجویز می‌کنند.

۲. آیا عمل بالون گزاری در بلندمدت، موجب کاهش وزن می شود؟
بله، عمل بالون گذاری به طور معمول در بلندمدت، موجب کاهش وزن می شود و ممکن است تا ۳۵٪ از وزن بدن را در ۶ ماه اول از دست بدهید. با این حال، این کاهش وزن بلندمدت معمولا در همه اتفاق نمی‌افتد و برای حفظ وزن کم شده، باید رژیم غذایی و ورزش را همراه با عمل بالون گزاری ادامه دهید.

۳. آیا عمل بالون گزاری روی کیفیت زندگی تأثیر می‌گذارد؟
عمل بالون گزاری معده می‌تواند به کیفیت زندگی شما کمک کند، به خصوص اگر شما دچار چاقی بسیار شده باشید و به همین دلیل مشکلات جسمی و روحی داشته باشید. با کاهش وزن، ممکن است بتوانید راحت تر حرکت کنید و مشکلاتی مانند درد مفاصل، خستگی و افسردگی را کاهش دهید.

۴. آیا هزینه عمل بالون گزاری بالاست؟
هزینه بالون گزاری ممکن است بسته به منطقه و مرکز جراحی، متفاوت باشد. با این حال، معمولاً هزینه این عمل،  کمتر از هزینه‌های روش‌های جراحی است که برای کاهش وزن انجام می شود و همچنین ریسک کمتری دارد.

۵. آیا عمل بالون گزاری برای همه‌ی افراد مناسب است؟
خیر، عمل بالون گذاری معده برای همه‌ی افراد مناسب نیست. این روش به طور کلی برای افرادی مناسب است که دچار چاقی بسیار شده‌اند و تاکید می‌شود که بیماران قبل از انجام عمل، به طور کامل مورد بررسی قرار گیرند و از نظر جسمی و روحی، برای انجام این عمل آمادگی داشته باشند.