1. خانه
 2. مقالات
 3. تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده/قیمت/میزان موفقیت در کاهش وزن

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده/قیمت/میزان موفقیت در کاهش وزن

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
تفاوت اسلیو و بای پس معده- فیت طب - میرحسینی
Rate this post

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده،به دلیل اهمیت بسیار فراوانی که این دو روش در کاهش وزن و از بین بردن چاقی های مفرط دارد موضوع بحث افراد و دانشمندان این حوزه بوده است.

جراحی‌های کاهش وزن به عنوان راهی برای کمک به افراد در کنترل و کاهش وزن، بهبود وضعیت سلامتی و کاهش خطرات مرتبط با چاقی مورد توجه قرار گرفته‌اند. این دو نوع از روش های کاهش وزن هر کدام، روش‌ها ویژگی‌ها و تاثیرات خاص خود را دارند که ما در سایت دکتر میر حسینی، و در ادامه این مقاله، به تفاوت‌های اساسی بین این دو روش خواهیم پرداخت. لطفا تا انتها همراه ما باشید.

جراحی اسلیو معده

عمل جراحی اسلیو معده یک فرآیند است که در آن بخشی از معده که معمولاً بزرگ است، به شکل یک لوله باریک و شبیه آستین پیراهن (اسلیو) تبدیل می‌شود. این لوله جدید، به عنوان معده جدید شناخته می‌شود و اندازه آن کوچکتر از معده اصلی است. این تغییر باعث می‌شود که حجم معده کمتر شده و شما احساس سیری زودرس‌تر کنید. با این حال، سیستم گوترشی و هضم غذا، تغییری خاصی نمی‌کند، به این معنا که غذا به طور معمول از معده جدید به روده‌ها انتقال می یابد و همچنان در جذب مواد غذایی و مغذی‌ها به روده‌ها کمک می‌کند. این روش به شما کمک می‌کند که کمتر غذا بخورید و در نتیجه به کاهش وزن برسید.

جراحی بای پس معده

عمل جراحی بایپس معده، یک فرآیند کاهش وزن است که در آن بخشی از معده، کوچک می‌شود و یک اتصال جدید مستقیم بین معده کوچک شده و روده‌ها ایجاد می‌شود. این کار باعث می‌شود که غذاها مستقیماً به بخشی از روده کوچک منتقل شوند و قسمت بزرگی از معده از چرخه هضم و جذب مواد غذایی خارج شود و به نوعی باعث ایجاد یک میانبر بین معده و روده کوچک (بایپس) می شود. این تغییر باعث می‌شود که به طور کلی کمتر غذا بتوانید بخورید و همچنین بدن، کالری کمتری را جذب کند. به این ترتیب، وزن شما به مرور زمان کاهش می‌یابد و مشکلات سلامتی مرتبط با چاقی نیز بهبود می‌یابند.

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده
تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده

تفاوت ها (عمل اسلیو و بای پس معده)

عمل اسلیو (Sleeve Gastrectomy) و عمل بایپس معده (Gastric Bypass) دو نوع از جراحی‌های چاقی معده هستند که به منظور کاهش وزن بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو روش در مکانیسم کاهش وزن و تاثیرات بر بدن تفاوت‌های مهمی دارند. در ادامه به تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده می پردازیم:

 1. مکانیسم عمل:
  • عمل اسلیو (Sleeve Gastrectomy): در این عمل، حجم معده به شکل عمده ای کوچک‌تر می‌شود، به طوری که بخش بزرگی از معده (حدود ۸۰٪) بریده و از بین می‌رود. این تغییر باعث کاهش حجم معده و کاهش جذب مواد غذایی مصرفی می‌شود.
  • عمل بایپس معده (Gastric Bypass): در این عمل، یک بخش کوچک از معده ایجاد شده و به بخشی از روده کوچک متصل می‌شود. این تغییر باعث کاهش حجم معده و کاهش جذب مواد مغذی از روده می‌شود.
 2. تاثیر بر جذب مواد مغذی:
  • عمل اسلیو: از طریق کاهش حجم معده و کمتر شدن جذب غذای مصرفی بر کاهش وزن موثر است، اما جذب مواد مغذی از روده تغییر نمی‌کند.
  • عمل بایپس معده: به دلیل ایجاد اتصال مستقیم بخش‌ معده جدید کوچک شده به روده کوچک و کوتاه تر، جذب مواد مغذی از روده کاهش می‌یابد.
 3. تغییر در هورمون‌ها:
  • عمل اسلیو: این عمل به تغییر در هورمون‌هایی که احساس گرسنگی و اشتها را کنترل می‌کنند، مانند گرلین، منجر می‌شود. این تغییر باعث کاهش اشتها و مصرف کالری می‌شود.
  • عمل بایپس معده: این عمل به تغییر در هورمون‌ها و عواملی که تاثیر بر کنترل قند خون دارند، مانند انسولین، منجر می‌شود.
 4. پیشرفت و کنترل بیماری‌های مرتبط با چاقی:
  • هر دو عمل می‌توانند منجر به کاهش وزن و کنترل بیماری‌های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 و فشار خون بالا شوند. اما عمل بایپس معده به دلیل تغییر در جذب مواد مغذی و تاثیرات بیشتر بر هورمون‌ها، ممکن است سبب کاهش وزن بیشتر و اثر گذاری بالاتری داشته باشد.
 کاهش وزن و عمل اسلیو و بای پس معده
کاهش وزن و عمل اسلیو و بای پس معده

 کاهش وزن و عمل اسلیو و بای پس معده

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در میزان کاهش وزن ممکن است به عوامل مختلفی مرتبط با هر فرد بستگی دارد. این عوامل شامل وزن اولیه، سن، وضعیت سلامتی، سبک زندگی، رژیم غذایی و تمرینات بدنی می‌شود.

در عمل اسلیو معده، معده به شکل لوله‌ای تغییر می‌کند و حجم آن کاهش می‌یابد. این باعث می‌شود که احساس سیری زودرس‌تر در افراد ایجاد شود و مصرف کمتری از غذا را ایجاد می‌کند. معمولاً میزان کاهش وزن پس از اسلیو معده در حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از وزن اضافی بدن در مدت ۱ تا ۲ سال بعد از عمل گزارش شده است.

در عمل بایپس معده، علاوه بر کاهش حجم معده، تغییر مسیر گوارش نیز ایجاد می‌شود که باعث کاهش جذب کالری‌ها می‌شود. بنابراین میزان کاهش وزن پس از بایپس معده نسبت به اسلیو معده بیشتر است و معمولاً در حدود ۶۰ تا ۸۵ درصد از وزن اضافی بدن در مدت ۱ تا ۲ سال بعد از عمل گزارش شده است.

باید توجه داشت که این اعداد تخمینی هستند و نتایج واقعی می‌تواند در هر فرد متفاوت باشد. همچنین، پس از هر عمل جراحی، رعایت رژیم غذایی مناسب و تغییر در سبک زندگی بسیار مهم است تا کاهش وزن بهتر و پایدارتری داشته باشد.

عوارض و عمل اسلیو و بای پس معده

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده برای هر فرد، در عوارض عمل، متنوع، و متفاوت می باشد. در ادامه، به برخی از عوارض معمول هر کدام از این دو عمل اشاره می‌کنم:

عوارض معمول عمل اسلیو معده:

 • خونریزی: ممکن است در طول یا پس از عمل به دلیل مشکلات در خونرسانی، خونریزی رخ دهد.
 • عفونت: هر عمل جراحی با خطر عفونت همراه است و اسلیو معده نیز مستثنا نیست.
 • تشکیل خونریزی درونی (هماتوما): ممکن است در داخل بدن، خونریزی رخ دهد که مشکلاتی را ایجاد کند.
 • نشت مایعات: پس از عمل، مایعات معده می‌توانند به ناحیه‌های دیگر جریان یافته و مشکلات را ایجاد کنند.
 • افتادگی: ممکن است اندازه و شکل معده تغییر کند که منجر به افتادگی می‌شود.

عوارض معمول عمل بایپس معده:

 • نقص در جذب مواد غذایی: به دلیل تغییر مسیر گوارش، ممکن است جذب برخی مواد مغذی در بدن کاهش یابد.
 • اسهال مزمن: تغییر مسیر گوارش می‌تواند منجر به اسهال مزمن شود.
 • کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی‌: به دلیل کاهش جذب، نقص ویتامین‌ها و مواد معدنی‌، ممکن است ایجاد شود که نیاز به مکمل‌های غذایی دارد.
 • عفونت: همانند دیگر عمل‌های جراحی، خطر عفونت در عمل بایپس معده نیز وجود دارد.
 • عوارض دیگر: عوارض دیگری مانند تشکیل سنگ‌های صفرا و افتادگی ممکن است رخ دهند.
رژیم غذایی و عمل اسلیو و بای پس معده
رژیم غذایی و عمل اسلیو و بای پس معده

رژیم غذایی و عمل اسلیو و بای پس معده

برای رسیدن به کاهش وزن مطلوب، رعایت رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو یا بایپس معده بسیار مهم است. این رژیم غذایی باید تغییراتی در ترکیب غذاها، حجم و تعداد وعده‌های غذایی و محدودیت در مواد مغذی خاص، داشته باشد. در ادامه به چند نکته اصلی در مورد تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در رژیم غذایی بعد از عمل جراحی، اشاره می‌کنم:

عمل اسلیو معده:

 • حجم کمتر وعده‌ها: به دلیل کوچک‌تر شدن معده، نیاز به مصرف کم غذا در وعده‌های متعدد غذایی در طول شبانه روز می باشد.
 • مصرف مواد پروتئینی: پروتئین‌ها به دلیل این که باعث ایجاد سیری بیشتری می شوند و به حفظ عضلات کمک می‌کند، در رژیم غذایی مهم هستند.
 • مصرف میوه‌ها و سبزیجات: میوه‌ها و سبزیجات برای تامین ویتامین‌ها، مواد مغذی و فیبرا ضروری هستند.
 • محدودیت در مصرف کربوهیدرات و شکر: مصرف زیاد و خارج از قاعده ی کربوهیدرات و شکر می‌تواند به افزایش وزن منجر شود.

عمل بایپس معده:

 • تعادل مواد مغذی: به دلیل کاهش جذب مواد مغذی در اثر تغییر مسیر گوارش، تاکید بر مصرف مواد مغذی متنوع و متعادل، دارای اهمیت است.
 • مصرف مکمل‌های ویتامینی و معدنی: به دلیل کمبود‌های احتمالی پس از عمل، ممکن است نیاز به مصرف مکمل‌های ویتامینی و مواد معدنی داشته باشید.
 • حجم کمتر غذا در هر وعده‌ ی غذایی و تعداد وعده های های بیشتر: به دلیل کاهش حجم معده، ضروری است که تعداد وعده‌های بیشتر با حجم غذای مصرفی کمتر در طول شبانه روز، برنامه ریزی و تعیین شود.

به هر حال، رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده یا بایپس معده باید توسط پزشک یا متخصص تغذیه تهیه و نظارت شود. همچنین، هر فرد ممکن است نیازهای مختلفی داشته باشد، بنابراین مهم است تغییرات رژیم غذایی خود را با توجه به شرایط خاص خودتان انجام دهید.

رژیم مشترک غذایی عمل اسلیو و بای پس معده

رژیم غذایی پس از عمل اسلیو معده و بایپس معده بسیار مهم است و باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید. پس از هر دو نوع جراحی، معده به طور جدی تغییر می‌کند و نیازمند تغییر در رژیم غذایی و تغذیه مناسب است. این رژیم غذایی به کمک بهبود وضعیت بهداشتی شما و کاهش وزن کمک می‌کند.

در ادامه، چند نکته کلی راجع به رژیم غذایی پس از اسلیو و بایپس معده، ذکر می شود:

مصرف پروتئین: پس از جراحی، باید به میزان مصرف پروتئین، توجه ویژه‌ای داشته باشید. پروتئین‌ها به ترمیم بافت‌ها و ساخت ماهیچه‌ها کمک می‌کنند.

مصرف مایعات: مصرف مایعات بین وعده‌های غذایی و حفظ هیدراتاسیون بسیار مهم است. اما باید مقدار مایعات مصرفی را با پزشک هماهنگ کنید.

غذاهای آسان هضم را مصرف کنید: در ابتدا، از غذاهای نرم و آسان هضم استفاده کنید و سپس به تدریج غذاهای معمولی را مصرف کنید.

اجتناب از مصرف غذاهای چرب و شیرین: غذاهای چرب و پرکالری را به حداقل برسانید و مصرف شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های قندی را کاهش دهید.

مصرف مکمل‌های ویتامین و معدنی: برای جلوگیری از نقص ویتامین‌ها و مواد معدنی‌در بدن، که ممکن است در نتیجه کاهش جذب پس از جراحی ایجاد شود، مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامینی مورد نظر پزشکتان را رعایت کنید.

مصرف میزان کمتر غذا: به علت کاهش حجم معده، ممکن است به میزان کمتری از غذا در هر وعده، نیاز داشته باشید. توجه داشته باشید که تغذیه مناسب و متعادل باید حفظ شود.

مدت بستری و دوره نقاهت پس از عمل اسلیو معده و بایپس معده
مدت بستری و دوره نقاهت پس از عمل اسلیو معده و بایپس معده

مدت بستری و دوره نقاهت پس از عمل اسلیو معده و بایپس معده

تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده در مدت بستری و دوره نقاهت پس از عمل، بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله نوع عمل، وضعیت بهداشتی فرد، منع پزشکی و عوارض ممکن پس از عمل. در زیر،یک تخمین از مدت بستری و دوره نقاهت برای هر نوع عمل آورده شده است:

عمل اسلیو معده:

 • مدت بستری: معمولاً ۱ تا ۳ روز در بیمارستان بستری می‌شوید.
 • دوره نقاهت: ممکن است به مدت حدود ۲ تا ۴ هفته به طول بیانجامد و مجبور باشید استراحت کنید. این مدت نقاهت به وضعیت شخصی شما و نوع شغلتان بستگی دارد.

عمل بایپس معده:

 • مدت بستری: معمولاً بین ۲ تا ۴ روز در بیمارستان بستری می‌شوید.
 • دوره نقاهت: این دوره معمولاً بین ۳ تا ۶ هفته به دوری شما از کارتان منجر می‌شود. این مدت نیز به عوامل شخصی و شغلی شما بستگی دارد.

به هر حال، این زمان ها تقریبی است و ممکن است،در هر فرد متفاوت باشد. همچنین، پس از عمل، توصیه‌ها و دستورات پزشکتان برای مراقبت و بهبود سلامتی، به مرور زمان باید رعایت شود. مهمترین مورد در اینجا این است که از توصیه‌ها و دستورات پزشک خود پیروی کنید تا بهبودی بهتر و سریع‌تری را تجربه کنید.

مزایا و معایب عمل اسلیو و بای پس معده

مزایا و معایب هر عمل جراحی برای هر فردی، با توجه به وضعیت شخصی، تاریخچه پزشکی و نیازهای جسمی و روانی او ممکن است متفاوت باشد. اما در کل، مزایا و معایب عمل اسلیو و عمل بایپس معده به شرح زیر است:

مزایا عمل اسلیو (Sleeve Gastrectomy):

 • کاهش حجم معده باعث کاهش مصرف غذا و احساس سریعتر سیری می‌شود.
 • تغییر در هورمون‌هایی که اشتها را کنترل می‌کنند، منجر به کاهش اشتها می‌شود.
 • تاثیر کمتر بر جذب مواد مغذی از روده نسبت به عمل بایپس معده.

معایب عمل اسلیو:

 • ممکن است در برخی افراد نتایج دائمی نباشد و وزن مجدداً افزایش یابد.
 • تغییر در هورمون‌ها ممکن است کوتاه‌تر از بای پس معده، باشد و اشتهای فرد ممکن است به مرور زمان بازگردد.
 • در برخی موارد، علائم معده‌ای مانند تهوع یا ترشح اسید معده ممکن است رخ دهد.

مزایا عمل بایپس معده (Gastric Bypass):

 • کاهش حجم معده و ایجاد اتصال مستقیم بین معده جدید و روده کوچک، باعث کاهش جذب مواد مغذی می‌شود.
 • تغییر در هورمون‌ها و افزایش حساسیت به انسولین کمک به کنترل دیابت نوع 2 می‌کند.
 • احتمال برگشتن به وزن قبلی کمتر است.

معایب عمل بایپس معده:

 • تغییر در جذب مواد مغذی ممکن است نیاز به مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی داشته باشد.
 • احتمال بروز مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ، بیشتر است.
 • عمل پیچیده‌تری نسبت به اسلیو دارد و به دلیل تغییرات، ریسک‌های مرتبط با عمل جراحی بیشتری دارد.
جمع بندی
جمع بندی
جمع بندی

عمل اسلیو و عمل بایپس معده دو روش جراحی برای کاهش وزن در بیماران چاق هستند که در مکانیسم عمل، تاثیرات بر جذب مواد مغذی، تغییر در هورمون‌ها و پیشرفت در کنترل بیماری‌های مرتبط با چاقی تفاوت‌های مهمی دارند. انتخاب بین این دو روش باید با توجه به وضعیت شخصی بیمار و مشورت با پزشک صورت گیرد. هر دو عمل مزایا و معایب خود را دارند و تصمیم‌گیری نیازمند اطلاعات دقیق و تحلیل دقیق است تا بهترین گزینه برای شرایط و نیازهای هر فرد تعیین شود.

ما در سایت فیت طب دکتر میر حسینیف سعی کردیم که در این مقاله به تفاوت عمل اسلیو و بای پس معده ، بپردازیم و تاثیر گذاری هر یک را بر روی بدن و کاهش وزن بیان کنیم و عوارض و مزایا ی آن را نیز بازگو نمائیم.امیدواریم از مطالب ارائه شده در این مقاله استفاده کافی را برده باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید