1. خانه
 2. مقالات
 3. آروغ زدن بعد از عمل اسلیو | دلایل+پیشگیری و درمان

آروغ زدن بعد از عمل اسلیو | دلایل+پیشگیری و درمان

folder_openمقالات
commentبدون دیدگاه
آروغ زدن پس از اسلیو معده- فیت طب
Rate this post

آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده، یکی از عوارضی است که ممکن است بعضی از افراد بعد از این نوع جراحی تجربه کنند. عمل اسلیو معده یک روش جراحی است که برای درمان چاقی مرضی و عواض مرتبط با آن انجام می‌شود.

آروغ زدن پس از این عمل می‌تواند موجب ناراحتی و اختلال در زندگی روزمره شود. دکتر محسن میر حسینی در این مقاله، به علل آروغ زدن بعد از عمل اسلیو، و راه‌های پیشگیری و درمان آن می پردازد. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عمل اسلیو معده

عمل اسلیو معده یک روش جراحی است که به عنوان یکی از روش‌های درمان چاقی و مشکلات مرتبط با آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این عمل، بخش ایجادکننده اسیدیته و هضم غذا تا حد زیادی برداشته می‌شود و یک معده کوچک‌تر را ایجاد می‌کند.

این باعث محدود شدن حجم مواد غذایی مصرفی و افزایش سرعت احساس سیری می‌شود. که پیامد آن، کاهش وزن اضافی افراد و بر طرف شدن بسیاری از مشکلات مرتبط با چاقیشان می باشد. این عمل نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند بلکه مشکلات معده مانند ریفلاکس معده و سوء‌هاضمه نیز را تسهیل می‌کند.

بادگلو چیست
بادگلو چیست

بادگلو چیست

بادگلو یا آروغ زدن، پدیده‌ای است که هنگامی اتفاق می‌افتد که هوایی که به تدریج و همراه با غذا خوردن و غیره وارد معده میشود. این پدیده معمولاً به صورت آروغ‌های کوچکی که از گلوی فرد خارج می‌شوند تجربه می‌شود و معمولاً عارضه بصورت جزئی و موقتی است که به صورت خودبخود از بین می‌رود.

اگر بادگلو به صورت مداوم یا با علائمی مزاحم و پایدار همراه باشد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا علت آن تشخیص داده شود و درمان مناسب انجام شود.

دلایل آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده

بادگلو یا آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند به عوامل مختلفی بازگردد. در زیر به برخی از دلایل ممکن برای بادگلو پس از عمل اسلیو معده اشاره می‌شود:

 1. افزایش رفلاکس معده: عمل اسلیو معده می‌تواند منجر به افزایش رفلاکس معده شود. رفلاکس معده به معنای بازشدن دریچه پایین مری به دلیل فشار داخل معده است. این باز شدن دریچه می‌تواند باعث بادگلو شود.
 2. فشار داخل معده: با تغییر حجم معده به علت عمل اسلیو معده، فشار داخل معده افزایش می‌یابد. این فشار اضافی می‌تواند باعث بادگلو شود.
 3. اتساع بخش پایینی معده: اتساع بخش پایینی معده که نتیجه عمل اسلیو معده است، می‌تواند به آروغ زدن بعد از جراحی منجر شود.
 4. فشار داخلی اضافی در مری: تغییرات در ساختار معده و ایجاد معده کوچک‌تر می‌تواند فشار اضافی به مری ایجاد کند و باعث آروغ زدن شود.
 5. سوء هاضمه (دیس‌پپسی): سوء هاضمه ممکن است به افزایش آروغ زدن پس از عمل اسلیو معده منجر شود.

دلایل دیگر ایجاد باد گلو

 1. بیماری کیسه صفرا (کلیسیستیتیت): اگر کسی دچار التهاب یا اختلال در کیسه صفرا باشد، این ممکن است به بادگلو منجر شود.
 2. سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS): افراد دارای مشکلات روده‌ای مانند سندروم روده تحریک‌پذیر ممکن است دچار بادگلو شوند.
 3. مصرف غذاهای نفاخ: مصرف موادی مانند حبوبات، برنج، بعضی میوه‌ها، نسکافه و موارد مشابه می‌تواند به افزایش گاز در معده و بادگلو منجر شود.
 4. مصرف دارو: برخی داروها می‌توانند علایم آروغ زدن را تشدید کنند یا ایجاد کنند.
 5. سبک غذایی نادرست: مصرف غذاهای چرب و پرحجم می‌تواند، آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده را تشدید کند.
 6. فتق هیاتال : فتق هیاتال، که در آن بخشی از محتویات معده به مری یا داخل گلو وارد می‌شود، و ممکن است با آروغ زدن همراه باشد.
پیشگیری از آروغ زدن پس از اسلیو معده
پیشگیری از آروغ زدن پس از اسلیو معده

راههای پیشگیری از آروغ زدن پس از اسلیو معده

پیشگیری از آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده می‌تواند با رعایت تغذیه و سبک زندگی مناسب، درمان شود. در ادامه تعدادی از راههای پیشگیری از آروغ زدن پس از عمل اسلیو معده را مطرح می‌کنیم:

 1. تغذیه منظم و کم‌چرب: مصرف غذاهای سبک، کم چرب، می‌تواند به کاهش احتمال آروغ زدن کمک کند. از مصرف غذاهای حاوی چربی بالا و غذاهای نفخ‌آور تا حد امکان پرهیز کنید.
 2. مصرف غذاهای کم چرب و پرپروتئین: غذاهای کم چرب و حاوی پروتئین بالا می‌توانند عملکرد معده را بهبود بخشیده و به جلوگیری از آروغ زدن کمک کنند.
 3. پرهیز از مصرف غذاهای نفخ‌آور: مصرف موادی مانند حبوبات، لیمو، سبزیجات خام، کلم، کلم‌بروکلی، نان تست و موارد مشابه را از تغذیه‌ روزانه خود تا حد زیادی کنار بگذارید .
 4. شیرینی‌ها و نان‌ها: تا جای ممکن از مصرف شیرینی‌ها و نان‌های صنعتی پرهیز کنید و به جای آن‌ها از محصولات نان تازه و بدون مواد شیرین کننده استفاده کنید.
 5. قبل و بعد از غذا نوشابه نخورید: مصرف مایعات بیش از حد در هنگام غذا خوردن می‌تواند فشار درون معده را افزایش دهد و به آروغ زدن منجر شود.
 6. استفاده از ماساژ معده: ماساژ ملایم معده به صورت ایجاد حرکت در معده می‌تواند به تسکین آروغ زدن کمک کند.
 7. مشاوره با پزشک: در صورت داشتن علائم مداوم یا شدید آروغ زدن، حتماً به پزشک خود مراجعه کنید. او می‌تواند تشخیص دقیقی ارائه دهد و راه‌های درمانی متناسب را پیشنهاد دهد.
درمان آروغ زدن
درمان آروغ زدن

درمان آروغ زدن

درمان آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده نیازمند همکاری با پزشک متخصص گوارش و رعایت دستورالعمل های وی میباشد. در ادامه، چند روش درمانی معمول برای آروغ زدن پس از اسلیو معده آورده شده است:

 1. تغییرات در تغذیه: پزشک ممکن است تغییرات در رژیم غذایی شما را توصیه کند. این تغییرات می‌تواند شامل مصرف غذاهای کم چرب، غیرنفاخ، و آسان هضم و آسان بلع باشد. همچنین، توصیه می‌شود غذا را آرام ودر مدت زمان بیشتر و با حجم کم در هر وعده میل کنید.
 2. مصرف داروها: در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد‌اسیدی یا داروهای ضد رفلاکس تجویز کند تا به کاهش رفلاکس معده و آروغ زدن کمک کنند.
 3. معاینه و تست‌های دقیق‌تر: در صورت عدم پاسخ به درمان‌های معمولی، پزشک می‌تواند معاینات دقیق‌تری انجام دهد تا علل دقیق‌تر آروغ زدن را شناسایی کند. این ممکن است شامل آندوسکوپی معده و مری (endoscopy) و تست‌های دیگر باشد.
 4. تغییر در داروها یا دوز آن‌ها: اگر داروها باعث آروغ زدن می‌شوند، پزشک ممکن است داروهای دیگری تجویز کند یا دوز فعلی داروها را تغییر دهد.
 5. فیزیوتراپی: معمولاً درمان‌های فیزیوتراپی برای کمک به تقویت عضلات معده و تسکین علائم رفلاکس معده و آروغ زدن پس از عمل اسلیو معده انجام می‌شود.
 6. جراحی مجدد: در صورت عدم پاسخ به روش‌های درمانی معمول و وجود مشکلات جدی، پزشک ممکن است عمل جراحی مجدد اسلیو معده را پیشنهاد دهد.

نتیجه گیری

آروغ زدن بعد از عمل اسلیو می‌تواند برای برخی افراد آزاردهنده باشد و مشکلاتی را ایجاد کند. این عارضه معمولاً ناشی از افزایش رفلاکس معده، افزایش فشار داخل معده، یا اتساع بخش پایینی معده به علت خود عمل اسلیو معده است.

درمان آروغ زدن پس از اسلیو معده می‌تواند شامل تغییرات در رژیم غذایی، مصرف داروها، فیزیوتراپی، و در موارد جدی‌تر، جراحی مجدد اسلیو معده باشد. همیشه توصیه می‌شود با پزشک متخصص اسلیو معده مشورت کنید تا بهترین راه‌حل برای مشکل خود را پیدا کنید.

از هر گونه تغییر در درمان یا داروها، بدون مشورت با پزشک پرهیز کنید و همچنین، از تغییرات در سبک زندگی و تغذیه، برای پیشگیری از آروغ زدن بعد از عمل اسلیو معده استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید